Türkiye'nin Erovizyon Tarihinin Son 12 Yılı (2000-2012)

Erovizyon bir zamanlar ülkemiz için milli takım maçları gibi toplumda iz bırakan etkinliktir. Ne zaman ki ülkemizi etkisi altına alamayan şarkılar, ülkenin ruhunu yansıtamayan parçalar ülkemizi temsil etti işte o zaman ülkemiz erovizyonu kaybetti.

Bu yazımızda sizlere 2000 yılından itibaren fırtınalar yaratan, hepimizi coşturan ve hepimizin saçlarını yolmasına sebep olan o şarkılar

2000 - Pınar AYHAN

59 puan ile 10. sırada tamamladı yarışmayı. Şarkı yarı İngilizce yarı Türkçe. Sadece Türkçe olması halinde daha yüksek puan alması ihtimalinin yüksek olduğunu düşünüyorum. Tabi iş işten geçti.


2001 - Sedat YÜCE

41 puan ile 11. sırada tamamladı. O zamanki alışkanlığımız olan yarısı İngilizce yarısı Türkçe şekilde parça seslendirilmiş. Şarkının Türkçe hali ülke içinde iyi prim yapabilirdi belki. Dünyayı görmek önemli.


2002 - Buket BENGİSU & Grup Safir

29 puan ile 16. sırada tamamladı. Şarkı hem İngilizce hem Türkçe söylenmiş. Ama artık ülke için artık dönüm noktası olan bir şarkı olarak tarihe karışacaktı. Sözleri yurt içinde tutabilecek olan bu parça Erovizyon'a kurban edilmişti.

2003 - Sertap ERENER

Aldığı 167 oy ile 1. oldu. Şarkının tamamı İngilizce. Ülke olarak aylarca dinlediğimiz bu şarkı yıllara meydan okuyan harika bir parça. Ve göğsümüzü gere gere "İŞTE BİZDE MÜZİK YAPABİLİRİZ." in kanıtıdır. Dünya artık müziğimizde Tarkan dışında Sertap'ı da tanımaya başlamıştı.

2004 - ATHENA

195 puan ile 4. oldu. Şarkının tamamı İngilizce. Ülke olarak ikinci kez birincliği tadacağımıza çok emindik. Ama grup kendini ve doğasını çok iyi izleyenlere aktardığını söyleyebiliriz. 

2005 - GÜLSEREN

92 puan ile 13. oldu. Şarkı Türkçe. Daha önceki yıllarda elde ettiğimiz iyi derecelerin üzerinde biraz düşünüp değerlendirdiğimizde herkese hitap iden bir dil ve müzik ile katılmamız gereğini bir kez daha öğrendik hep beraber. Saç yollduran bir şarkı.

2006 - Sibel TÜZÜN

91 puan ile 11. oldu. Şarkı hem İngilizce hemde Türkçe. İzlemesi güzel. Bizlerin sevebileceği kıpır kıpı bir şarkı. Ülke içinde başarılı olabilecek bir parça daha Erovizyon kurbanı olmuştu. Lady Gaga benzetmeleri yapmak yanlış olmayacaktır.

2007 - Kenan DOĞULU

163 puan ile 4. oldu. Şarkının tamamı İngilizce. Bir kez daha ülkemize İngilizce şarkı ve uluslararası müzik dinyasını takip ederek başarabileceğimizi gösteren bir şarkı. Kenan abi hepimizin gönlünü sallamıştı.Shake it!

2008 - Mor ve Ötesi

138 puan ile 7. oldu. Şarkının tamamı Türkçe. Bakınız ülke içinde dinlensen Erovizyon tarafından kaybetti damgası yemese efsanevi bir parça. Dünyayı görmemiz görmemiz önemli. Söz ve müzik harika. 

2009 - HADİSE

177 puan ile 4. oldu. Şarkının tamamı İngilizce. Ülkeyi kasıp kavurdu. Ümitliydik. Bu sefer birinci olacaktık. Hadise'ye günenimiz tamdı. Sahne performansı ve giyimi ile yürek hoplatan Hadise bizi çok iyi temsil etti.

2010 - MANGA

170 puan ile 2. oldu. Şarkının tamamı İngilizce. Grup ülkemizi oldukça iyi temsil etti. Fakat bir önceki yıl ve daha önceki yıllarda yaşadığımız Erovizyon üzüntüleri ile grubun ikinciliği pek gündem oluşturamadı desek yeridir. Yarışmayı kazanıp döndüler. Kalbimizin birincileri oldular.

2011 - Yüksek Sadakat

Şarkı yarı finali geçemedi ve final yarışmasında yer alamadı. Yarı finalde 47 oy olarak 13. oldu. Şarkının tamamı İngilizce. Belki ülke içinde tutabilecek bir şarkı da Erovizyon tarafından düm düz edilmişti.

2012 - Can BONOMO

112 puan ile 7. oldu. Şarkının tamamı İngilizce. İyi bir sahne şovu olduğunu söylenebilir. Fakat bir şarkının İngilizce olması onun birinci olmayacağını öğrenmemiz gerektiren bir şarkı. Geniş kitleler hitap edilmeliydi. 

Sertap Erener ile başladığımız o güzel yolda Can Bonomo ile bitirdik. Türkiye tam 5 yıldır bu heyecandan uzak. Kaybetsekde kazansakda bizler bu duyguları birlikte yaşamalıyız. İyi şarkılar yaratıp genç şarkıcılarımızın değerlenmesini sağlamalıyız. Ülkemizin kültürel anlamda gelişmesi bu tarz etkinlikle ile olacaktır. 
Bu yarışmaya tekrar katılmalıyız. Ve bu sefer iyi şarkılar ve şovlar ile.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Küçük yeni bir başlangınç

Whatsapp ve Kapitalizm

Sakin ve Huzurlu Bir Pazar