Sosyal Medyayı Güvenli Kullanmak

Sosyal Medya günümüzde milyarca kullanıcısı ile çok büyük bir pazardır. Her gün milyonlarca reklam kullanıcılar tarafından görüntülenmektedir. Hatta kullanıcıların paylaşımları onların haberleri dahi olmadan başkalarına kar etmesini sağlayabiliyor. Çocuklar ve yetişkinler için farklı güvenlik çeşitleri bulunmaktadır.

Böyle ortamlarda yapılması gereken belli başlı bazı kurallar bulunmaktadır. Birçok ortamda bunlar ile ilgili bilgileri görmemiz mümkündür. Bu yazımızda bu bahsedilen uygulamaların ötesinde çok farklı bilgileri sizler ile paylaşacağız.

Şifre Değişikliği 

Birçok insanın şifresinin aynı olduğunu sizlere söylesem ne düşünürdünüz. Eminim ki şaşıracaksınız. Ama bu gerçektir. Sizlere vereceğimiz ilk tavsiye şifrenizi her 3 ayda bir değiştirmeniz ve kesinlikle bir sosyal medya hesabınız da kullandığınız şifresi bir başka hesabınızda kesinlikle kullanmayınız.

Banka hesabınız ve kredi kartı şifrenizi kesinlikle sosyal medya parolası olarak kullanmamalısınız. Bu sizin ve ailenizin başına çok büyük problemler açabilir.

Paylaşım Ayarları

Sosyal medya hesaplarınızdan paylaştığınız bilgileri herkesin görmesine gerek olmamalı. Tabi eğer çok popüler olma hedefinde değilseniz. Paylaşım ayarlarınız hesap şifreniz kadar önemlidir. Resimleriniz bir grup kişi tarafından ele geçirilip tehdit edilebilirsiniz.

Twitter, Facebook, Instagram gibi bu tarz mecralarda ki güvenliğinizi belirleyin. Bu site güvenlidir düşüncesi ile hareket etmeyin. Paylaşımları sadece arkadaşlarınıza açmanız en sağlıklı olacaktır.

Arkadaş Ekleme

Sosyal medyada sadece çevrenizde fiziksel temas sağlayacağınız kişileri eklemeniz çok ama çok önemlidir. Tanımadığınız veya sadece profil resmi iyi olan birisini eklemeniz ileride başınıza sıkıntı yaratabilir. Sahte bir hesap ile sizin tüm paylaşımlarınıza, resimlerinize ve hatta ilgili web sayfası içerisinde yer alan kişisel bilgilerinize dahi kolayca bu sayede ulaşabilir. Hatta bu kişiler sizler ile sohbet kurmaya sizler ile arkadaş olmaya çalışarak sosyal mühendislik yapabilirler.

Mesajlaşma İçerikleri

Sosyal medya mesajlaşma olmadan tabi ki olmaz. Fakat mesajlarınıza dikkat etmeniz. Sonuçta siz ve karşınızdaki kişiden başka kimse görmüyor diye düşünmeyiniz. Karşı taraf bir saldırıya maruz kalmış ve hesabı ele geçirilmiş olabilir. Size atılan güvenirliliği olmayan bağlantılara kesinlikle tıklamamalısınız. Arkadaşınızın hesabı ele geçirilmiş olabilir ve bu tarz bağlantılara tıklayarak sizlerin de hesaplarınızın çalınmasına sebep olabilir.

Diğer Konular

Bu başlık altında size önerebileceğim en önemli konu. İhtiyacınız yoksa kesinlikle bu sosyal medya araçlarını kullanmayınız. Olabildiğince kendinizi izole etmeniz sessiz sakin hiçbir durumu beğenmeden veya emoji bile atmadan ajan gibi kullanmalısınız.

Paylaşımlarınıza dikkat etmelisiniz. Aksi halde sizin paylaşımlarınızı beğenmeyen kötü niyetli kişilerin saldırılarına maruz kalabilirsiniz.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Küçük yeni bir başlangınç

Whatsapp ve Kapitalizm

Sakin ve Huzurlu Bir Pazar