Yıldızlararası Filmi ve Etkisi

Hayatım boyunca bazı filmleri, bazı kitapları yada diğer bazı şeyleri sürekli tekrarlamışımdır. Örneğin her zaman Rihanna S&M şarkısını dinlemişimdir. V For Vendetta filmini belki 10 kez izlemişimdir. Bu ard arda izlediğim filmlerden biriside Yıldızlararası oldu. Yüzüklerin efendisi de bu kategori arasında. Aklımda gelince diğerlerini de buraya eklerim. Hatta bloğumda favori filmlerim isminde bir sayfa oluşturup düşüncelerimi paylaşabilirim. Bilmiyorum onu ileride planlarım. Okuduğum kitapların ve izlediğim filmleri stoklamak güzel olurdu. Yapacağım bir ara.


Neyse gelelim Yıldızlararasına 2014 yılında yayınlanan filmi ilk olarak evde izlemiştim. Hayran kalmıştım ertesi günde kardeşime izletmiştim. Tabi o izlerken de bir kez daha izlemiş oldum. Sonra üniversitede 2 arkadaş ortamında da izlettim. Dün bir kez daha izledim. Yine birisi gelip çağırsa yine izlerim. Ve yine Cooper'ın kızı ile buluştuğu sahnede gözlerim dolacaktır. V For Vendetta'da V'nin öldüğü sahnedeki gibi bir sahne benim için o sahne.

Bilim kurgu filmlerine olan ilgim tam olarak ne zaman başladığını ifade etmem çok zor. Çünkü çocukluğumda uzaya merdiven dayamak gibi bir hayalim vardı. Yani o kadar eski bilim kurgu hayranlığım. 2001 filmi çok iyi bir filmi, Star Trek'de öyle.. Aklıma gelmeyen birçok belgesel ve dizi ile katmerlenen bilim kurgu hayranlığım bu film ile çok duygusal bir alana taşıdı.

Filmin bir çok sitede bilimsel açıdan değerlendirilmesi ile ilgili yazılar mevcut. Açıkçası ben filmi izlerken sahip olduğum bilgiler ile bilimsel bir bilgi arayışında değildim. Bilim kurgu hayranlığım ve okuduğum kitaplar bunları bilmemi sağlıyordu zaten. Ama son sahnede aklım bir gidip geldi. Olay ufkundan da parçalanmadan geçmesi de cabası. Ama sağlık olsun sonuna kadar hayranlıkla izlediğim bir filmdi. Umarım en kısa sürede ikincisi çekilir. Çünkü Brand diğer galakside ve yalnız başına bir şekilde insanoğlunun ilk kolonisini kurmaya başladı.

Filmin ardından her erkek çocuğumun olmasını istersen bir anda kendimi biz kızım olsa nasıl olur sorusu ile baş başa buldum. Galiba kızım olmasını artık daha çok istiyorum. Mısır ekmeyi zaten çoktan beridir seviyorum :) İşin aslı filmi izleyip de beğenmeyenlerin neden beğenmediğini anlayabilmiş değilim. Gelecekte yaşanılması muhtemel bir kıtlık zamanında neler olabileceğini çok iyi anlatmışlar. Tekrar tekrar ifade ediyorum. Mükemmel bir filmdi.

Filmin etkisi gelecek olursak. Filmde geçen şiiri telefonuma indirdim. Ve telefon zil sesim yapacağım. "Öfkelen öfkelen ışığın ölümünün karşısında..." gibi sözleri bulunan bu şiir beni çok etkiledi. Ve hiçbir zaman unutmayacağım.


Şiirin tamamı;

Gitme o güzel geceye usulca 
İhtiyarlık yanmalı ve saçmalamalı gün kapandığında; 
Öfkelen, öfkelen ışığın ölümünün karşısında.

Akıllı adamlar, bilmelerine rağmen karanlığa gömüleceklerini sonlarında, 
Sözleri şimşek çaktırmamış olduğu içindir ki onlar 
Gitmezler o güzel geceye usulca.

İyi insanlar, son defa ellerini sallarlar, öylesine ateşli bağırarak. 
Faydasız işleri, yeşil bir koyda dans ediyor olabilir ama onlar da, 
Öfkelenirler, öfkelenirler ışığın ölümünün karşısında.

Güneşi uçarken yakalamış olan vahşi insanlar, 
Ve öğrenen, çok geç, yas tuttuklarını onun yolunda, 
Gitmezler o güzel geceye usulca.

Kör gözlerin göktaşı gibi alevlenip ve şenlenmesini 
Kör eden bir görme gücüyle gören ağır hasta adamlar da 
Öfkelenirler, öfkelenirler ışığın ölümünün karşısında.

Ve sen, benim babam, hüzünlü tepede, orada 
Yalvarırım, lanetle ve kutsa beni şimdi acımasız göz yaşlarınla. 
Ama gitme o güzel geceye usulca. 
Öfkelen, öfkelen ışığın ölümünün karşısında.

İsterseniz bir de Evrim Ağacının Youtube kanalında paylaştığı o harika Dublajı da dinleyebilirsiniz. Ama tabi bence filmi izlemeyince belki benim kapıldığım o hissiyata kapılmayabilirsiniz. Siz en iyisi bir vakit bu filmi izleyin

Bu seferki yazım kısa oldu kusuruma bakmayın. Ama o en yukarıdaki dediğim okuduğum ve izlediklerimin arşivi fikrimi çok beğendim. En kısa zamanda gerçekleştireceğim.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Küçük yeni bir başlangınç

Whatsapp ve Kapitalizm

Sakin ve Huzurlu Bir Pazar